Terapia Bowena

O Terapii Bowena

Twórcą tej metody jest Tomas  Ambrose  Bowen (1916-1982). Rozpoczął rozwijanie swej techniki w latach 50-tych w Geelong w Australii. Zainteresował się przynoszeniem ulgi w ludzkim cierpieniu i zaczął dostrzegać, że pewne ruchy wykonywane na ciele wywołują określone efekty. Tom Bowen rozwinął swą technikę bez jakiegokolwiek uprzedniego wykształcenia medycznego czy terapeutycznego. Pytany skąd to wie? – zwykł odpowiadać, że „To dar od Boga”.

Tom Bowen stał się cenionym terapeutą . Jak wynika z oficjalnych raportów statystycznych, przyjmował regularnie nawet 60 pacjentów dziennie. W 1975 roku – władze stanu Wiktoria (Australia) potwierdziły, że Thomas Bowen leczył około 13 000 pacjentów rocznie. Pomagał ludziom cierpiącym na bóle pleców, astmę, schorzenia organiczne i wiele innych dolegliwości.  To co stworzył chcąc pomagać ludziom w drodze do wyleczenia,  docenione był znacznie później.

Tom Bowen niestety nie robił żadnych notatek,  tak więc wszystko to co stworzył mogło zniknąć wraz z Jego śmiercią. Na szczęście dla nas, w 1974 roku zaprosił Oswalda Rentscha aby zaczął się od Niego uczyć i zezwolił również aby robił dokumentacje jego pracy. Tom nauczył swojej techniki tylko 6 osób, jednak tylko Oswaldowi zezwolił aby rozpowszechniał jego dzieło. I tak właśnie się stało.  Już po śmierci Toma Bowena,  w 1986 roku Oswald i jego żona Elaine przeprowadzili pierwszy kurs tej techniki w Australii a w 1987 – założyli Australijską  Akademię Techniki Bowena .

Obecnie Technika Bowena nauczana jest przez ponad stu instruktorów w ponad 30 krajach na całym świecie i posługuje się nią kilkadziesiąt tysięcy terapeutów

W 2000 roku Izba Lordów Wielkiej Brytanii opublikowała raport „Nauka i Technologia Szósty Zmysł”. Jest to raport komisji zajmującej się medycyną alternatywną i komplementarną.

Po wnikliwym przeprowadzeniu badań na temat Techniki Bowena, komisja uznała ją jako oficjalną metodę leczniczą.  Analizując Technikę Bowena, autorzy raportu badali wiele aspektów leczenia takich jak:

– skuteczność metody

– jej bezpieczeństwo

– satysfakcję pacjenta

– system kształcenia zawodowego terapeutów

– wyniki badań naukowych prowadzonych w medycznych placówkach naukowych.

 

Opis techniki Bowena

Technika Bowena to terapia manualna, która nie koncentruje się na pojedynczych dolegliwościach, lecz oddziałuje  na ciało jako całość, przywracając je do równowago poprzez autonomiczny system nerwowy. System ten kontroluje ponad 80% funkcji fizjologicznych a jest bardzo podatny na czynniki stresogenne. Większość ludzi w dzisiejszych czasach żyje w stałym stresie. Uruchomienie procesów naprawczych w organizmie może nastąpić tylko wtedy, gdy autonomiczny układ nerwowy przełączy się z dominacji układu współczulnego (walcz lub uciekaj) na przywspółczulny (odpocznij, odpręż się i naprawiaj). Terapia Bowena łączy te dwie cechy ze sobą. W trakcie sesji pacjent często popada w stan głębokiego odprężenia lub zasypia i słychać głośna pracę jelit. Obie te zmiany wskazują na dominację układu współczulnego i całkowite uwolnienie się od stresu. Najczęściej wywołuje to poczucie głębokiego wyciszenia, zbalansowania i radości.

Terapia Bowena jest jedną z najefektywniejszych holistycznych metod leczenia schorzeń wewnętrznych i urazów. Jest to forma neuro-mięśniowego przeprogramowania organizmu. Polega na delikatnych ruchach wykonywanych palcami na mięśniach i tkance łącznej. Bazuje na wrodzonych zdolnościach organizmu do samoleczenia. Terapia Bowena to idealny sposób by pomóc ci połączyć wszystkie kawałki siebie znowu razem. Ciało jest w stanie uwolnić napięcie, toksyny i stare „blizny”. Jest to Technika, która w przyjemny  i „pomysłowy” sposób „zmiękcza blizny powstałe z ran przeszłości”. W trakcie życia nasze ciało narażone jest na różne urazy, infekcje, zatrucia, stres.  Nawet jeżeli stres w jakiś sposób rozładujemy, a choroby wyleczymy, w naszym organizmie pozostaje ślad – blizna.  Takie blizny, które przez lata „przechowywane” są w naszych mięśniach powodują ich napięcia, a to powoduje zakłócenie ich pracy. Dzięki Terapii Bowena organizm zostaje zresetowany (niczym komputer) i zaprogramowany od nowa.  W zależności od możliwości organizmu następuje powrót do możliwie najlepszego wzorca jego funkcjonowania.  Bardzo ważną rzeczą jest to, że terapeuta niczego nie wymusza na organizmie. To nasze ciało wyznacza sobie priorytety. Samo decyduje co, w jakiej kolejności i w jakim zakresie jest w stanie naprawić. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu terapia jest całkowicie bezpieczna. Brak jest przeciwwskazań do stosowania Terapii Bowena, nie powoduje również skutków ubocznych. Mogą z niej skorzystać wszyscy, bez względu na wiek i stan zdrowia.

Terapia Bowena to integracja ciała i umysłu, to odprężenie i ulga w bólu. Każdy ruch wykonywany przez terapeutę  w trakcie sesji, powoduje wysłanie do mózgu leczniczych sygnałów – czy też przypomnień- umożliwiających rozpoczęcie procesu leczeniaMożna to raczej określić jako wysyłanie do organizmu specyficznych informacji.

Terapia Bowena działa na poziomie komórkowym, wpływając na ciało fizyczne emocje, psychikę  i energetykę , aby doprowadzić do optymalnego zdrowia i równowagi.

W trakcie sesji, terapeuta, niczym wprawny stroiciel instrumentów, wykonuje poszczególne ruchy na ciele pacjenta. Pomimo, że terapeuta pracuje rękami, nie jest to masaż. Każdy ruch to informacja przekazywana do organizmu. Charakterystyczne dla tej techniki są kilkuminutowe przerwy pomiędzy kolejnymi sekwencjami ruchów. Mają one kluczowe znaczenie. Ten czas pozwala aby system nerwowy a także sieć powięzi ,miały  możliwość przetworzenia informacji sensorycznych i wprowadzenie zmian .Dzięki zresetowaniu układu nerwowego Technika Bowena pomaga rozluźnić dysfunkcyjne wzorce, które powstały na skutek długotrwałego stresu, urazu, choroby czy zabiegu chirurgicznego.

Przebieg  zabiegu

Sesja Terapii Bowena trwa około 50 minut i najczęściej wykonywana jest raz w tygodniu.

Na pierwszej sesji terapeuta podczas rozmowy stara się dowiedzieć na jakie dolegliwości pacjent się uskarża, jak wyglądało dotychczasowe leczenie. Istotne są również informacje o przebytych operacjach oraz urazach (wypadkach).

Przed przystąpieniem do zabiegu, dobrze jest aby pacjent wypił chociaż pół szklanki wody. Ma to wpływ na rozluźnienie powięzi.  Dzięki temu efektywność ruchów wykonywanych przez terapeutę na ciele pacjenta znacznie wzrasta.

Dobrze jest, aby pacjent ubrany był w cienką, luźną, bawełnianą odzież (cienkie spodnie dresowe, szorty, podkoszulek na cienkich ramiączkach).

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej pacjenta,  chociaż w wyjątkowych przypadkach takich jak kobieta w ciąży czy  spowodowana różnymi powodami ,niemożność położenia się pacjenta , zabieg może być wykonany na krześle, w pozycji siedzącej. Najważniejsze jest aby pacjent miał zapewniony komfort. Zabiegi dzieciom można wykonywać w dowolnej pozycji, umożliwiającej do-stęp do mięśni. Podczas przerw dzieci nie muszą leżeć, mogą biegać bawić się, lub siedzieć u ma-my na kolanach.

W trakcie zabiegu terapeuta stara się zapewnić pacjentowi ciszę i spokój.  Jest to potrzebne aby  mógł się  on zrelaksować  ,a tym samym  dał szansę organizmowi na przyswojenie i zareagowanie na  przekazywane mu informacje.

Ruchy wykonywane na ciele pacjenta są delikatne, aczkolwiek powinny być znaczące. Ich siła dobierana jest indywidualnie do każdej osoby. Większość pacjentów jest zaskoczona tym, jak  delikatny ruch może mieć tak głęboki odzew. To właśnie jest siła delikatności terapii Bowena.

Bardzo często pacjenci  po prostu zasypiają podczas zabiegu. Jest to efekt głębokiego relaksu następującego w momencie, gdy zaczyna dominować układ przywspółczulny. Ciało się rozluźnia, oddech staje się spokojny a jelita zaczynają głośno pracować.

Sesja trwa 40 – 50 minut ( w niektórych przypadkach może być krótsza)

Zabiegi wykonywane są co 5 do 10 dni, ale optymalna przerwa to 7 dni ( 1 x w tygodniu).

Jest to czas potrzebny aby organizm, który otrzymał przecież pewne informacje, mógł „popracować” , czyli aby zaczął wprowadzać zmiany.

Po zabiegu

Wskazana jest umiarkowana aktywność: gimnastyka, spacery itp. Ważne jest jednak aby nie zmuszać ciała do nadmiernego wysiłku . Wówczas organizm zamiast „skupić” się na „naprawianiu” będzie musiał w pierwszej kolejności regenerować energię utraconą na skutek dużego wysiłku.

Bardzo ważne jest picie wody, systematycznie przez cały dzień. Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich(ograniczeń) co do ilości wypijanych płynów, to określamy  ilość wody, którą powinno się wypijać,  przeliczając: 30 ml na kilogram masy ciała, np. 30 ml x 60 kg = 1,8 l.

Nie wskazane jest stosowanie ciepłych ani zimnych okładów na obolałe miejsca.  Może to zaburzyć pracę organizmu zainicjowaną na sesji Bowena.

W trakcie terapii Bowena nie należy w tym samym czasie stosować innych terapii manualnych takich jak masaż, refleksologia, akupunktura, akupresura, fizykoterapii (ciepło, zimno, prąd, pole magnetyczne itp.

Zdarza się, że następnego dnia pacjent może czuć się gorzej. Jest to typowe dla Techniki Bowena, ponieważ organizm ponownie przystosowuje się do swojego naturalnego stanu. To znak, że trwa proces leczenia. To trochę jak szybki, intensywny trening na siłowni. Terapia jest bardzo głęboka, subtelna i powoduje trwałe zmiany.

W takiej sytuacji w terapii Bowena istnieje zasada 3 x P : PIĆ WODĘ , PÓJŚĆ NA SPACER,  PRZECZEKAĆ

 

Przykładowe schorzenia, w leczeniu których technika Bowena daje bardzo dobre rezultaty

 • problemy mięśniowo-szkieletowe:

– bóle karku, pleców i lędźwi, rwa kulszowa,

–  wady kręgosłupa (m. in. skolioza), dyskopatie,

– schorzenia bioder, kolan i stóp (również Haluxy),

– zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty i golfisty,

– bóle i ograniczenia ruchomości barku (w tym „zamrożony bark”),

– problemy ze stawem żuchwowo – skroniowym,

– zwyrodnienia i zapalenia stawów (w tym RZS, ZZSK),

– bóle na skutek przeciążenia,

 • choroby neurologiczne: udary, MPD, Parkinson, SM,
 • problemy oddechowe: astma, rozedma płuc,
 • alergie, słaba odporność organizmu,
 • bóle głowy, migreny, zawroty głowy, epilepsja, zatoki, dysfunkcje narządów zmysłów,
 • problemy z organami rozrodczymi, miesiączkowaniem, menopauzą, prostatą, bezpłodnością,
 • dolegliwości w czasie ciąży i okołoporodowe,
 • problemy trawienne i wydalnicze: zgaga, refluks, choroba wrzodowa, schorzenia pęcherzyka żółciowego, jelita grubego (w tym jelito drażliwe), biegunki, zaparcia, hemoroidy,
 • problemy krążeniowe: związane z ciśnieniem tętniczym, choroby serca, zatory limfatyczne,
 • napięcie, niepokój, stres, niestabilność emocjonalna (w tym ADHD), depresja,
 • zespół chronicznego zmęczenia,
 • fibromialgia i miastenia,
 • choroby tarczycy i innych gruczołów dokrewnych,
 • schorzenia piersi, układ moczowy: choroby nerek, pęcherza i cewki, moczenie nocne (u dzie-ci), nietrzymanie moczu (u dorosłych),
 • i wiele innych.

Ile potrzeba zabiegów

Niestety ale nie da się z góry określić ile danemu pacjentowi potrzeba będzie zabiegów aby uzyskać zadowalający efekt.

Jest to bardzo indywidualne. Nigdy nie wiadomo jak szybko organizm podejmie pracę. U każdego jest to inny czas. Znaczenie ma również to, jak wiele schorzeń występuje u danego pacjenta, od jak dawna choruje (ile jest do naprawiania) jaki prowadzi tryb życia itp.

Nie zapominajmy, że terapia  to jest pewien proces, który ma miejsce i potrzebuje czasu.

90% pacjentów odczuwa poprawę już po kilku zabiegach.

 

Dla kogo jest Terapia Bowena

Jest to terapia wskazana dla każdego, bez względu na wiek i stan zdrowia. Mogą z niej korzystać całe rodziny, począwszy od noworodki a na seniorach skończywszy. Jest to terapia całkowicie bezpieczna i i skuteczna  dla kobiet w ciąży.

 

Przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do korzystania z terapii Bowena. Nie daje ona również żadnych skutków ubocznych.